Nowe pomysły w gospodarowaniu odpadami

Nadmiar produkowanych odpadów, przepełnione wysypiska i nielegalne składowiska śmieci to problem globalny, dotykający społeczeństwa na całym świecie. W walkę o poprawę stanu środowiska zaprzęgnięte są nie tylko rządy i instytucje, ale także pojedyncze jednostki, projektanci, designerzy i twórcy nowych technologii.

Poniżej znajdziesz subiektywny przegląd najciekawszych inicjatyw, mających na celu redukcję ilości odpadów, wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw oraz racjonalizację gospodarowania odpadami.

Niemcy

Niemcy posiadają jeden z najlepiej zorganizowanych systemów gospodarowania odpadami w Europie. Wiele rozwiązań, istotnych z punktu widzenia ekologii i recyklingu, ma swój rodowód właśnie za Odrą.

Robiąc codzienne zakupy, wraz z niezbędnymi produktami, przynosimy do domu całą stertę opakowaniowych śmieci, z którymi nic już nie da się zrobić. Bezużyteczne opakowania trafiają więc na wysypiska i do sortowni. Wiele z nich nadaje się do ponownego wykorzystania, niektóre jednak stawiają wobec przetwórców niemały opór.

Czy opakowania są nam w ogóle potrzebne? W przypadku niektórych produktów, względy higieniczne nakazują ich izolację od otoczenia, ale dla absolutnej większości towarów, opakowania stanowią tylko zbędny i kosztowny dodatek. Z takiego założenia wychodzą właściciele tak zwanych sklepów bez opakowań.

W tym roku, dzięki finansowaniu społecznemu, otwarto w Berlinie supermarket Original Unverpackt – sklep, w którym artykuły sprzedawane są bez opakowań. Wcześniej, projekty takie zrealizowano w Londynie (Unpackaged) oraz w Austin (In.gredients). Do sklepu bez opakowań należy przyjść wyposażonym we własne torby i pojemniki wielokrotnego użytku.

Ludzie lubią pić przez słomki. Świadczy o tym najlepiej miliard plastikowych rurek, który ląduje codziennie w śmietnikach na całym świecie. Niełatwo sobie wyobrazić jak wielką ulgą dla środowiska byłoby ograniczenie ich użycia. Na szczęście, rezygnacja z plastikowych słomek nie musi wcale oznaczać zerwania z jakże przyjemnym, powolnym sączeniem napojów. Słomki do napojów mogą być bowiem produkowane, tak jak niegdyś, z prawdziwej słomy! Puste źdźbła są jednorazowe, ale w pełni biodegradowalne i łatwe w produkcji.

Szwecja

Segregacja odpadów jest dla Szwedów działaniem absolutnie naturalnym. W niektórych regionach kraju, śmieci dzielone są nawet na osiem frakcji: gazety, papierowe opakowania, papier, plastik, metal, szkło, odpady po żywności oraz odpady zmieszane. Nic więc dziwnego, że wiele nowatorskich pomysłów na ekologiczne gospodarowanie odpadami rodzi się właśnie w Szwecji.

O pomysłowości Szwedów świadczy, między innymi, wprowadzenie w miastach nowatorskiego systemu Envac, pozwalającego na odprowadzanie śmieci z ulicznych koszy prosto do sortowni lub do podziemnych silosów, które następnie opróżniane są przez śmieciarki. Każdy spośród wprowadzonych wariantów systemu Envac pozwala na optyczne sortowanie odpadów.

Finlandia

Naukowcy z fińskiego VTT Technical Research Centre opracowali niedawno metodę pozyskiwania biodegradowalnych włóknin z odpadów papierowych i kartonów. Dotychczas, podstawowym surowcem w produkcji włóknin był poliester. Z włóknin na bazie poliestru produkuje się większość artykułów higienicznych, takich jak podpaski, ściereczki czy pieluchy. Wprowadzenie nowej technologii recyklingu papieru i kartonu nie tylko odciąży środowisko, ale także przyczyni się do spadku cen wyżej wspomnianych artykułów.

Portugalia

Fruta Feia to niezwykłe stowarzyszenie założone przez Portugalkę Isabel Soare. Nazwa inicjatywy oznacza, w tłumaczeniu na język polski, „brzydki owoc” i odnosi się do dziesiątek milionów ton upraw rolnych, które marnują się każdego roku, ze względu na wyśrubowane normy, dotyczące wielkości, koloru i kształtu warzyw i owoców. Stowarzyszenie skupuje od rolników owoce i warzywa, które nie spełniają norm estetycznych narzuconych przez Unię Europejską oraz sklepy i sprzedaje je po niższej cenie zarejestrowanym w stowarzyszeniu klientom.

Szkocja

Segregując śmieci, przyzwyczailiśmy się, że artykuły higieniczne, takie jak pieluchy, podpaski, wkładki higieniczne czy pieluchomajtki nie nadają się do recyklingu. Tymczasem, przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, odzyskać z nich można plastik, celulozę czy polimery żelowe, które znajdują szerokie zastosowanie, między innymi w przemyśle budowlanym i meblarskim. Pomysł przetwarzania odpadów higienicznych rozwinęła szkocka firma Knowaste.

Stany Zjednoczone

W marcu tego roku, na terenie San Francisco uchwalono zakaz sprzedaży wody w plastikowych butelkach PET. Przepis obejmie w pierwsze swej fazie wodę sprzedawaną w niewielkich objętościach: 21 uncji i mniejszych. W perspektywie czasu, członkowie Rady Nadzorczej San Francisco nie wykluczają wprowadzania dalszych ograniczeń, mających na celu ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

Na wysokości zadania stanął też koncern Procter & Gamble. Wprowadzenie polityki „Zero odpadów na składowiska” nie tylko odciążyło wysypiska śmieci oraz przyczyniło się do redukcji zanieczyszczeń, ale także przyniosło firmie około miliarda dolarów oszczędności. Zakłady koncernu, zamiast kierować odpady na wysypiska, przerabiają je i utylizują przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Tutaj nic się nie marnuje. Rozwiązanie idealne?

Nowe technologie bywają niezwykle pomocne w szerzeniu nowych idei i kształtowaniu nowych zachowań. W jaki sposób aplikacja na iPhone’a może pomóc środowisku i przyczynić się do bardziej racjonalnej polityki śmieciowej? LeftOver Swap to aplikacja umożliwiająca wymianę resztek żywności. Użytkownicy wysyłają zdjęcia niedojedzonych potraw, które następnie lokalizowane są na mapie. Osoby zainteresowane przejęciem resztek z najbliższej okolicy, zgłaszają się po nie osobiście lub organizują transport.

Kanada

O tym, że opakowania są zbędne w przypadku wielu produktów spożywczych, przekonali nas już właściciele sklepów Unpackaged i In.gredients. Kanadyjczycy pokazują natomiast, że opakowań nie potrzebują także artykuły drogeryjne. W The Soap Dispensery – drogerii w Vancouver – kupić można środki czystości, proszki do prania, szampony, płyny do kąpieli i wiele innych popularnych artykułów.

Meksyk

Odpady są materiałem, który coraz częściej starają się wyzyskać współcześni projektanci. Twórcze wykorzystywanie odpadów to również doskonały sposób na biznes. Meksykańskie miasto Tepoztlán pochwalić się może bardzo oryginalnym hotelem, wykonanym z nieużywanych betonowych kręgów o średnicy 2,44 m i długości 3,5 m. Na kompleks hotelowy składa się 20 takich tub – każda z nich stanowi jeden dwuosobowy pokój. W ten sposób ogromne kręgi, zamiast zalegać na wysypisku, odzyskały swoją użyteczność, a Tubohotel stał się sam w sobie istotną atrakcją turystyczną.

Japonia

Biustonosz to bardzo specyficzna część garderoby. Trudno jest znaleźć dla niego jakieś nowe zastosowanie, a skuteczna segregacja utrudniona jest ze względu na różnorodność użytych do produkcji materiałów. Tego rodzaju bieliźniany recykling nie należy więc do najprostszych. Pomysł na rozwiązanie problemu zużytych biustonoszów narodził się w japońskim oddziale Triumph International. Firma skupuje stare biustonosze, które zostają następnie przerobione na efektywne, ekologiczne brykiety opałowe.

Zużyte biustonosze mogą też znaleźć zastosowanie w przemyśle budowlanym – do produkcji specjalnych dźwiękoszczelnych paneli.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *