Recykling butelek PET

Politereftalan etylenu (PET) wykorzystano po raz pierwszy w 1941 roku do produkcji włókien syntetycznych. Potencjał nowego materiału eksploatowano w latach 60. w produkcji różnego rodzaju folii, zarówno opakowaniowych, jak i fotograficznych, itp. Produkcję opakowań (przede wszystkim butelek) PET rozpoczęto w połowie lat 70. Od tego czasu, PET stał się głównym tworzywem opakowaniowym, stosowanym w przemyśle spożywczym.

Obecnie, produkcja plastikowych opakowań przewyższa możliwości selektywnej zbiórki odpadów, a, zalegające na wysypiskach, zużyte butelki PET stanowią problem wszystkich wysoko uprzemysłowionych krajów.

Butelki PET wytwarzane są z rozgrzanej do 80°C preformy na maszynach rozdmuchowych. Zgodnie z prawem europejskim, produkty recyklingu (w tym pochodzące z recyklingu opakowania PET) nie mogą być stosowane do pakowania żywności.

Recykling butelek PET

Tworzywo powstałe w procesie recyklingu butelek PET może zostać wykorzystane do produkcji:

 • przezroczystych folii poliestrowych, folii pokryciowych i przekładkowych
 • folii do termoformowania
 • włókien i przędz poliestrowych, znajdujących zastosowanie w produkcji ubrań, dywanów, tkanin obiciowych, namiotów, a także jako wypełnienie kurtek, śpiworów, kołder czy poduszek
 • wyrobów formowanych wtryskowo: części samochodowych, części konstrukcyjnych mebli, sprzętu sportowego, opakowań, itp.
 • butelek do pakowania detergentów
 • izolacyjnych materiałów budowlanych (włókien poliestrowych, warstw foliowych)
 • żywicy poliestrowej

Technologia recyklingu butelek PET

Surowiec PET uzyskany podczas recyklingu butelek lub sztywnych folii znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w przemyśle spożywczym i odzieżowym.

Oczyszczone i sprasowane butelki PET dostarczane są do zakładów przetwórczych wprost od sieci handlowych lub w ramach zbiórki od mieszkańców. W drugim przypadku, zgromadzone odpady wymagają dodatkowego sortowania (tworzywa sztuczne gromadzone są razem, niezależnie od ich rodzaju).

Recykling plastikowych butelek krok po kroku

1. Segregacja u źródła – tworzywa sztuczne segreguje się do żółtych pojemników. Należy przy tym pamiętać o zgniataniu butelek i opakowań oraz związywaniu torebek foliowych przed wyrzuceniem. Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli zaoszczędzić miejsce zbiórki odpadów oraz uniknąć wywiewania z pojemnika lekkich torebek foliowych.

2. Segregacja wtórna – tworzywa sztuczne trafiają do sortowni odpadów, gdzie zostają ręcznie posortowane ze względu na kolor, a następnie zgniecione i zbelowane. Następnie zostają przewiezione do zakładu przetwórczego, gdzie zaczyna się właściwy proces recyklingu.

3. Sortowanie ręczne i usuwanie zanieczyszczeń – bele plastikowych butelek zostają rozpakowane, nakrętki, etykiety, klej, pozostałości zawartości oraz inne zanieczyszczenia zostają usunięte.

4. Mielenie butelek na płatki PET, wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości włókien poliestrowych.

5. Ponowne oddzielenie zanieczyszczeń: nakrętek, etykiet, kleju, pozostałości zawartości.

6. Mycie i suszenie półproduktu w celu usunięcia brudu, pozostałości etykiet i innych zanieczyszczeń.

7. Przetworzenie rozdrobnionego tworzywa na regranulat, ulegający następnie procesom krystalizacji i suszenia. Procesy te zachodzą w urządzeniu zwanym ekstruderem (wytłaczarką). Gotowy granulat wykorzystywany jest do produkcji wyrobów formowanych wtryskowo.

8. Produkcja preformy na maszynie wtryskowej – rozgrzanie granulatu PET do temperatury 260-300°C w celu doprowadzenia materiału do stanu płynnego, a następnie, wtryskiwanie go do formy o zamierzonym kształcie. W czasie procesu chłodzenia i krystalizacji preforma zyskuje odpowiednie właściwości.

Z gotowej preformy, pod ciśnieniem gorącym azotem wytłaczane są, między innymi, butelki na chemię gospodarczą.

Ciekawostki

1. Gdybyśmy ustawili wieżę z butelek PET, wyrzuconych w ciągu roku na całym świecie, jej wysokość sięgnęłaby aż 28 mln km! Dla porównania, odległość Księżyca od Ziemi jest 73 razy mniejsza, wynosi „zaledwie” 38 tys. km.

2. Czas rozkładu plastikowej butelki wynosi około 500 lat.

3. Choć może trudno w to uwierzyć, to właśnie z butelek PET wytwarza się popularne, ciepłe i praktyczne polary. Uzyskane z plastikowych butelek, włókno poliestrowe wykorzystuje się również do produkcji namiotów, plecaków, butów itp. Butelki PET przerabiane są nie tylko na włókna i przędze, ale także na płyty, folie, elementy wyposażenia samochodów, a nawet meble.

4. Poprzez recykling 1 tony plastikowych butelek (PET) jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 1,5 tony emisji CO2.

5. Aby wyprodukować jedną bluzę z polaru, wystarczy zaledwie 35 zużytych butelek PET.

6. Ze względu na wymogi sanitarne, w Europie regranulaty nie mogą być wykorzystywane do produkcji opakowań spożywczych. Można z nich jednak wytwarzać opakowania na chemię gospodarczą.

7. Politereftalan etylenu to jedno z najbardziej powszechnych tworzyw sztucznych. Około 80% wszystkich wyrobów PET stanowią butelki.

8. Wartość opałowa butelek PET wynosi około 30 MJ/kg, przewyższając znacznie wartości opałowe słomy, drewna czy węgla brunatnego.

12 komentarzy

 1. Marian
  4/10/2015
  Reply

  Technologia recyklingu butelek PET jest znana i nie budzi wątpliwości jak również uzasadnienie potrzeby recyklingu. Skąd zatem bierze się tyle wyrzuconych butelek do rzek, lasów, itp. a także dlaczego notorycznie pali się te butelki w piecach . Moim zdaniem brak motywacji u przeciętnego Kowalskiego by segregował odpady i wyrzucał plastikowe butelki do wskazanego pojemnika a także brak lub jest mało takich pojemników. Jedyną radą na to jest motywacja finansowa i skup butelek plastikowych w sklepach, supermarketach tak gdzie sprzedają napoje w takich butelkach. Nasi „’ochroniarze” środowiska pracujący w województwach, gminach powinni opracować organizacje takiego skupu. Niech nie tłumacza się, że brak na ten cel funduszy. Unia Europejska na ochronę środowiska w latach 2014-2020 przydzieliła Polsce 8,4 mld. Trzeba tylko chcieć.

 2. 2/2/2016
  Reply

  A czy ktos cos wie co dalej z krakowskimi butelkami i technologii opracowanej przez naukowcow z politechniki krakowskiej.Bo mam pomysla i projekt przyrzadu ale nikt mi tego nie zrobi bo za slabe bedzie a te ich mocniejsze od betonu,cos jest na temacie to cynka dajcie.

 3. Michał
  3/2/2016
  Reply

  Mam pytanie.
  Jaka chemię stosować do oczyszczenia kleju z butelki?

 4. KM
  5/10/2016
  Reply

  Chemię organiczną

 5. Paweł
  9/16/2016
  Reply

  Do usuwania kleju stosuje się kąpiel wodną o temp 75 st C z dodatkiem wodorotlenku sodu 50 % i pomocne mogę być środki czyszczące używane zazwyczaj w przemyśle włókienniczym. Woda oczywiście musi być zmiękczona. Dozowaniem wodorotlenku na linii steruje komputer, i jest on zależny od parametrów przewodności na nim ustawionych. Średnio zakłada się że kąpiel powinna mieć około 80-100 mS

  • Alosa
   1/27/2020
   Reply

   Pracuje w firmie ktora to przetwarza na platek wysokiej jakosci uzywa sie innych chemikalii

 6. ROMAN
  9/24/2016
  Reply

  Witam. Dziwię się od 16-tu lat, Dlaczego u nas nie skupuje sie butelek i innych opakowań.
  W Ameryce przed kazdym supermarkietem spozywczym ustawione są baterie automatów
  opakowań zwrotnych: jak butelki szklane, plastikowe, puszki aluminiowe i inne.
  Wszystkie te naczynia wkŁada się do oddzielnych automatów, by na zakończenie nacisnąć
  guzik i otrzymać bilet (y) z należną kwotą zwrotu. Bilety te oddaje się w kasie i potrąca
  się od rachunku… Proste i skuteczne. Dziala automatycznie bez apelowania do sumień
  lepszych i gorszych współobywateli. Skoro Unia pomaga w zwrotach ponoszonych
  wydatków na ten cel , to nie należy szukać „patriotów”, lecz ignorantów, którzy tą ideę
  sabotują. W tym wypadku prośba do pani premier i ministra sprawiedliwości.
  BRACIA POLACY POMÓŻCIE !

 7. 12/10/2017
  Reply

  I jeszcze coś, może z butelek szklanych, opakowań i stłuczki – spienione szkło jako izolacja do ziemi ?

 8. 12/10/2017
  Reply

  Automaty TOMA działają u sąsiadów za Odry już niezmała 20 lat!!

 9. tamara
  9/21/2018
  Reply

  złodzieje za butelki pet płacimy Rządamy skupu!

 10. tamara
  9/21/2018
  Reply

  złodzieje oddajcie za butelki !

 11. Magda
  11/23/2020
  Reply

  Dzień dobry,
  proszę o informację odnośnie punktu 6 z ciekawostek. Jak to regranulat nie nadaje się do opakowań spożywczych? Przecież nie jest to prawdą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *