Recykling tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne powstają w procesie przerobu ropy naftowej. Zbudowane są z dużych cząstek – polimerów, na które składają się cząstki mniejsze – monomery. Proces biodegradacji tworzyw sztucznych przebiega bardzo powoli. W zależności od wykorzystanego materiału, wyroby z tworzyw sztucznych rozkładają się w ziemi nawet kilkaset lat.

Do najbardziej znanych tworzyw sztucznych należą:

 • PET – politereftalan etylenu,
 • PE – polietylen,
 • PP – polipropylen,
 • PS – polistyren,
 • PVC – polichlorek winylu.

 

Znajdź skup tworzyw sztucznych w Twoim regionie

Do powtórnego przetwarzania tworzyw sztucznych wykorzystuje się przede wszystkim opakowania (butelki, pojemniki, skrzynki, itp.) oraz folie.

Recykling tworzyw sztucznych przebiegać może na dwa sposoby:

1. bez zmiany struktury chemicznej – tak zwany recykling materiałowy (mechaniczny), polegający na rozdrobnieniu odpadów w celu uzyskania regranulatu lub recyklatu, spełniającego określone wymagania jakościowe. W recyklingu materiałowym korzysta się z właściwości termoplastycznych przetwarzanych tworzyw. Recyklingowi mechanicznemu poddawane są najczęściej butelki oraz folie opakowaniowe.

2. ze zmianą struktury chemicznej – tak zwany recykling chemiczny (surowcowy), polegający na degradacji tworzywa do związków niskocząsteczkowych lub do związków wyjściowych (oraz ich pochodnych). Recykling surowcowy może przebiegać w procesach:

– glikolizy, hydrolizy, metanolizy – gdy wykorzystywane są rozpuszczalniki chemiczne oraz

– pirolizy (rozkładu termicznego bez użycia tlenu), zgazowania (rozkładu do produktów gazowych), hydrokrakingu (rozkładu w obecności wodoru) – gdy zmiana zachodzi pod wpływem temperatury.

Wymienione wyżej procesy pozwalają na odzyskanie ciekłych i gazowych węglowodorów, znajdujących zastosowanie jako paliwo w przemyśle energetycznym i cementowo-wapienniczym oraz jako surowiec do produkcji kolejnych wyrobów.

Przykładem recyklingu surowcowego jest, między innymi, przetwarzanie butelek PET na nienasycone żywice poliestrowe, stanowiące składnik farb i lakierów.

Technologia recyklingu

Wybór optymalnej metody recyklingu tworzyw sztucznych uzależniony jest od stopnia zanieczyszczenia tworzywa oraz wielkości strumienia odpadów.

Dla tworzyw sztucznych o jakości, pozwalającej na powtórne wykorzystanie do produkcji poliestrów, poliamidów, poliuretanów i poliwęglanów, stosuje się często recykling chemiczny (między innymi – hydrolizę). Dzięki wykorzystaniu pary wodnej, hydroliza umożliwia rozkład polimerów polikondensacyjnych i ich ponowne wykorzystanie.

Do recyklingu mechanicznego przeznacza się przede wszystkim: butelki plastikowe (PET), profile okienne PVC, rury PVC, styropian (EPS), folie rolnicze, butelki polietylenowe (HDPE), zderzaki samochodowe. W procesie recyklingu, poprzez tworzenie mieszanin, wprowadzanie dodatków i różnego rodzaju innowacje, odpady te zostają uszlachetnione w celu zwiększenia wytrzymałości, sztywności, lepkości recyklatu.

Tworzywa o dużym stopniu zanieczyszczenia poddaje się spalaniu. W ten sposób odzyskana zostaje, zawarta w tworzywach, energia cieplna.

Czynniki utrudniające proces recyklingu tworzyw sztucznych:

 • trudno usuwalne elementy wykonane z innych materiałów: zamknięcia, etykiety, itp.
 • kleje rozpuszczalnikowe stosowane do przyklejania papierowych etykiet i innych tego rodzaju elementów.

W wyniku recyklingu tworzyw sztucznych powstają, między innymi:

 • butelki do chemii gospodarczej
 • ramy okienne z PVC
 • worki na śmieci
 • elementy wyposażenia samochodów
 • meble, meble ogrodowe, ławki miejskie
 • wiadra, kanistry, pojemniki, doniczki
 • słupki drogowe, ogrodzenia
 • ekrany przeciwhałasowe
 • folie
 • płyty termoizolacyjne
 • nici elastyczne
 • zabawki
 • długopisy
 • pudełka na płyty CD

Ciekawostki

1. Odpady tworzyw sztucznych stanowią zaledwie 7% masy wszystkich śmieci. Zajmują one jednak bardzo dużo miejsca (około 30% wszystkich odpadów).

2. Roczne zużycie tworzyw sztucznych w Polsce wynosi około 60 kg na jednego mieszkańca. Zaledwie 10% tych odpadów zostaje odzyskane.

3. Wartość opałowa zmieszanych tworzyw sztucznych wynosi około 40 MJ/kg. Dla porównania, wartość opałowa oleju opałowego to 44 MJ/kg.

4. Energia odzyskana w procesie przetworzenia jednej plastikowej torby pozwala na 10-minutową pracę 60-watowej żarówki.

5. Opakowania z tworzyw sztucznych nie muszą być dokładnie myte przed wyrzuceniem. Wystarczy je tylko opróżnić z zawartości.

6. Czas rozkładu zwykłej torebki foliowej ocenia się na około 120 lat. Plastikowa butelka ulega biodegradacji w ciągu około 500 lat.

7. Tworzywa sztuczne mogą być spalane tylko i wyłącznie w bezpiecznych, przygotowanych do tego celu spalarniach. Dioksyny, emitowane w trakcie spalania tworzyw sztucznych, są silnie trujące.

8. Długotrwałe składowanie tworzyw sztucznych na wysypiskach śmieci prowadzi do przenikania toksycznych związków do gleby i wód gruntowych.

9. Do żółtych pojemników, przeznaczonych do recyklingu tworzyw sztucznych, wrzucamy puste, zgniecione plastikowe butelki (bez zakrętek), opakowania po jogurtach, margarynach, środkach czystości i kosmetykach, a także torebki foliowe, reklamówki, itp. Nie wrzucamy do nich natomiast opakowań po środkach niebezpiecznych, opakowań po lekarstwach, smarach, farbach i olejach.

13 komentarzy

 1. 3/17/2015
  Reply

  Witam.
  Jestem studentką i potrzebuje jak najwiecej informacji na temat tworzyw sztucznych np. plasikow do projektu ( proces ich spalania , schemat przedsiębiorstwa w ktorym przebywaja odpady , wywarzanie paliwa, sklad paliwa , sprzedaż ,kaloryczność , zdjęci maszyn)
  Czy byłaby możliwość udostępnienia mi takich danych.
  Bylabym bardzo wdzięczna
  pozdrawiam
  M.Troczyńska

 2. Agnieszka
  3/23/2016
  Reply

  dzień dobry, z którego roku pochodzi ten artykuł ?

 3. 3/23/2017
  Reply

  Ciekawe artykuł uświadamiający ludzi na czym polega recykling tworzyw sztucznych. Pozdrawiam 🙂

 4. Piotr
  4/6/2017
  Reply

  posiadam ramy okienne pvc z demontażu , czy jest ktoś kto zabiera lub kupuje coś takiego

  • Robert
   11/4/2017
   Reply

   Witam

   Czy dużą ilość posiada pan ram z demontażu ?

   Pozdrawiam Robert
   tel.606272876

 5. 12/15/2017
  Reply

  Jesteśmy Stacją demontażu Pojazdów w Białymstoku
  Przyjmujemy auta całe i powypadkowe.
  SKUP AUT BIAŁYSTOK – ZŁOMOWANIE- AUTOSZROT

 6. Anonim
  5/17/2018
  Reply

  Super informacje

 7. Michał
  9/11/2018
  Reply

  Witam posiadam dużą ilość plastikowych części takich jak zderzaki nadkola oraz inne elementy plastikowe .

 8. Krzysztof
  9/27/2018
  Reply

  Jak to się ma do odpadów z demontażu urządzeń gospodarstwa domowego. Odzyskujemy metale kolorowe z elektryki a obudowy w większości są z pp lub ABS. Czy jest firma która zajmuje się przygotowaniem do przetworzenia lub przetwarzaniem takich elementów obudowy narzędzia / maszyny? Czy w ogóle przetwarza się pp z takich maszyn czy skazane to jest na wieloletnie umieranie i zatruwanie środowiska?

 9. Darek
  4/2/2019
  Reply

  Witam
  Pisiadam zderzaki plastikowe od aut. Czy ktos kto to skupuje?

 10. Anonim
  5/10/2019
  Reply

  Posiadam do sprzedania sznurek polietylenowy, nowy w rolkach 1600 m, ilość 1100 rolek

 11. 10/7/2022
  Reply

  Witam. Posiadam na sprzedaz plastik PP z mebli ogrodowych zmielonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *